Language

(09.03.2017) Tajemství přírody a života akademického malíře

Obrazy akademického malíře Herberta Kiszy jsou až poeticky dokonalé. Malíř v nich osobitým způsobem zachycuje kontrast života. Donutí přemýšlet o tom, jak stejné jsou významy života a smrti, jak dlouho roste strom a jak během několika okamžiků padne k zemi. Herbert Kisza vystavuje své grafiky v Galerii Pod Věží v Bílině.
K malování ho již jako dítě přivedl jeho otec, který maloval ve volných chvílích. Herbert Kisza šel v jeho stopách a vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně. Malování ho provází celý život. Na vernisáži o sobě prozradil, že ne vždy měl na růžích ustláno. „Většinou jsem maloval to, co mi bylo blízké, ale byly doby, kdy jsem musel živit rodinu, tak jsem musel udělat nějaký ústupek,“ prozradil autor, který v grafice používá techniku akvatintu, což znamená tisk z hloubky.
V současné době se věnuje nejen grafice, ale také sochařství. Zúčastňuje se různých sochařských sympozií nejen v České republice, ale také v zahraničí. Jeho díla vystavuje například Národní galerie v Praze.
Výstava akademického malíře Herberta Kiszy potrvá do 31. března. Galerie Pod Věží je otevřená od pondělí do pátku od 7:30 do 17:00 hodin.