Language

(10.05.2017) Město poskytlo bezbariérové bydlení rodině handicapované Terezky

Bezbariérový přístup do bytu, samootevírací dveře, široké chodby i pohodlný vstup na terasu. To vše chybělo handicapované Terezce Kretschmanové v domě, kde bydlela. Z tohoto důvodu nechalo město Bílina zrekonstruovat byt v Zeleném domě, který poskytlo k pronájmu Terezčině rodině. “Máme radost, že jsme udělali dobrou věc. Když jsme nyní viděli, jak vše Terezce poslouží a její mamince vše ulehčí, ujistilo nás to, že rozhodnutí bylo správné,” uvedl starosta města Oldřich Bubeníček při oficiálním předání bytu rodině.

Bývalé bydlení čtyřčlenné rodiny bylo nevyhovující. “Bydleli jsme v sedmém patře, byla tam úzká futra a chodby, kterými jsme neprojeli vozíkem ani zvedákem. Ten jsme tedy nemohli používat a Terezku jsme museli přenášet a zvedat sami. Nejhorší bylo, když se rozbil výtah a musela jsem Terezku do sedmého patra nosit na rameni,” popsala maminka Terezky Dana Kretschmanová.

Současné bydlení je ve všech ohledech přizpůsobené pro handicapovanou slečnu a pro péči o ni. Spojením dvou malometrážních bytů vznikl třípokojový byt s kuchyní v přízemí domu. Při vstupu do domu se po použití čipu dveře samy otevřou. Vstup do bytu, chodby i futra jsou dostatečně široké. Pro lepší manipulaci je vyvýšená vana, kterou Terezka miluje. Ze svého pokoje může vyjet s vozíkem na terasu u domu.